• 27 kwietnia 2024

Fototapety mogą odmienić Twój dom, mieszkanie, biuro lub przestrzeń fryzjerską. Fototapety mogą być używane do dekorowania ścian, a także do wizualnego powiększania pomieszczeń.

Jak wykorzystać fototapetę na ścianę do powiększenia pomieszczenia?

Wnętrze sklepu szewskiego jest tego doskonałym przykładem. Punkt usługowy, który wydaje się być całkiem zwyczajny. Sklepy szewskie to często niewielkie pomieszczenia.

Interes pana Janka nie jest wyjątkiem. Mała, jak nazywa je pan Janek, "dziupla" wyposażona we wszystkie potrzebne narzędzia i półki.

Zakład szewski zmienił się diametralnie, odkąd pan Janek namalował na tylnej ścianie mural ze schodami, które prowadzą na włoską ulicę, po której wędrują różne rodzaje butów. Nowe pomieszczenie jest większe i bardziej przyjazne dla klientów i pracowników.

Zakład szewski to rzadkie miejsce na umieszczenie muralu na ścianie. Jest to jednak bardzo ważny przykład, ponieważ pokazuje, że nawet najbardziej zaciemnione miejsca można rozjaśnić i nadać im wyrafinowany charakter.

Jaką fototapetę wybrać do swojego domu?

Fototapeta może nadać ton pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny zachód słońca czy spokojny strumień, brzozowy gaj czy tętniąca życiem ulica.

Przed zakupem musimy zobaczyć całą przestrzeń. Świetnym pomysłem jest też tapetowanie ściany na podstawie zdjęcia.

Inny wzór sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, a inny wypełni atmosferę w salonie (obraz ścienny można wykorzystać do ozdobienia ściany za kanapą, a także może podświetlić ścianę za nią). Jeszcze inny będzie pasował do kuchni (najlepiej oddalić strefę, w której przygotowujemy posiłki, ale fototapeta może podkreślić jej praktyczność).

Dzięki temu pomieszczenie nabierze osobistego charakteru. Możemy również zamieścić zdjęcia członków rodziny, aby stworzyć naprawdę wyjątkowy efekt.

Jak przygotować ścianę do umieszczenia na niej fototapety?

Aby uniknąć uszkodzeń i zarysowań podczas remontu, fototapety powinny być przyklejone do ścian pod koniec prac.

Przed montażem należy usunąć listwy przypodłogowe, gniazdka elektryczne i włączniki.
Ważne jest, aby usunąć wszystkie resztki farby i tapety ze ściany, na której będziemy przyklejać tapetę. Należy zwrócić szczególną uwagę na usunięcie kleju lub innych substancji, które mogły pozostać na ścianie i mogą spowodować wybrzuszenia pod tapetą.

Pozostałości po tapetach można zniwelować stosując odpowiedni preparat. Zwykłą farbę można zmyć wodą z mydłem malarskim. Farbę lateksową można usunąć szpachelką po uprzednim namoczeniu jej w wodzie.

Należy również usunąć wszelkie haczyki, gwoździe i inne elementy mocujące. Otwory, które pozostały, należy zatynkować.

Następnie należy wygładzić powierzchnię. Do usuwania większych nierówności najlepszy jest papier ścierny. 

Po więcej porad i pomysłów na aranżację wnętrza fototapetą wejdź na matompol.pl

Gruntowanie ściany do wykonania fototapety

Przed gruntowaniem ściana musi być sucha. Podkład poprawi przyczepność i pozwoli luźnym cząsteczkom kurzu przylgnąć do powierzchni.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie tapety. Przyklejanie tapety można wykonać po wyschnięciu podkładu.

Tapeta w mieszkaniu

Do montażu fototapety potrzebne będą następujące narzędzia

Gdy ściana jest już gotowa do tapetowania, możemy przystąpić do właściwej pracy.

Istotne jest, abyśmy dobrze zadbali o nasze narzędzia. Najważniejszy jest odpowiedni klej. Musi on być odpowiedni dla danej tapety. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu do mieszania, rozprowadzania i nakładania kleju. Należą do nich pojemnik i wałek do rozprowadzania kleju oraz gąbka i wiadro z wodą do usuwania nadmiaru kleju.

Do zabezpieczenia miejsca pracy potrzebna będzie jeszcze drabina malarska, miarka, poziom, nożyk do tapet i taśma malarska.

Pomieszczenie, w którym kładziemy tapetę nie powinno przekraczać 15 stopni Celsjusza.

Jak przykleić fototapetę na ścianę?

Montaż fototapety najlepiej rozpocząć od sufitu. Jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób jej naklejenia.

Rozprowadź klej za pomocą wałka (w narożnikach i zagięciach za pomocą pędzla). Przyłóż pasy fototapety i natychmiast usuń klej, który wypłynął na boki, używając wilgotnej gąbki.

Zwróć uwagę, aby tapety nie zachodziły na siebie i dotykały się tylko podczas nakładania.

Między tapetą a ścianą mogą tworzyć się pęcherzyki powietrza. Pęcherzyki te należy natychmiast usunąć. Do usunięcia pęcherzyków powietrza można użyć suchej szmatki lub rolki. Najskuteczniej można usunąć pęcherzyki powietrza, poruszając się od środka tapety do jej krawędzi i od góry do dołu.

Gdy fototapeta jest już sucha i przyklejona, możesz użyć noża do tapet do wycięcia wszelkich zaklejonych otworów, takich jak gniazdka czy przełączniki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top